Działy: AktualnościGmina HajnówkaWydarzenia kulturalneCerkiewSport i rekreacjaLudzieBranżowy spis firmInformacja turystycznaGiełdaOgłoszeniaChatHumorInformacja osiedlowaSzkołyKursy walutRepertuar kinaRozkład jazdy PKP/PKSPogoda Inne: Internetowy lekarz radziWłasne domenySoft-ASKup komputer!A może na raty?Zrób sobie remontWspółpracaArchiwum aktualnościHajnówka w obiektywieHAJNOWSKA IZBA GOSPODARCZA SPRZEDAM GARAŻINTERNETOWY LEKARZ OSTRZEGA

INTERNETOWY LEKARZ OSTRZEGA

1.Palenie papierosów wywołuje wiele chorób - to zdanie jest dość banalne - spotykane na opakowaniach z papierosami ,ale zawiera głęboką prawdę.

Trudno wymienić wszystkie choroby wywołane tytoniem, ale o niektórych chciałbym wspomnieć.

  1. Rak płuc występuje zdecydowanie częściej u palaczy papierosów. Za wywołanie choroby odpowiedzialne są smoły i inne składniki tzw. aromatyczne występujące w dymie tytoniowym. Przebieg choroby jest straszny: bóle, krwioplucie, duszność nie do wytrzymania.
  2. Rak okolicy gardła krtani. Spotyka się ogromną ilość takich ludzi. Konają w strasznych męczarniach. Posiadają wyżarte przez rak okolice twarzy i częste krwawienia. Widok takich chorych jest odrażający, a co dopiero może odczuwać taki chory człowiek. 
  3. Miażdżyca. Nikotyna odpowiedzialna za kurcz naczyń krwionośnych przyśpiesza wielokrotnie  rozwój miażdżycy. Następstwem jest martwica kończyn dolnych kończąca się zwykle amputacją. Pacjent kwalifikowany do amputacji nigdy nie może podarować sobie bezmyślności przy popadaniu w nikotynowy nałóg.
  4. Choroby obturacyjne oskrzeli czyli tzw astma. Jak ciężko żyć z astmą może się tylko przekonać pacjent kiedy już jest za późno aby zwalczyć chorobę. Napady duszności są niezwykle męczące i często prowadzą do różnych komplikacji. 
  5. Choroby serca jakże banalne stwierdzenie. Niestety najczęstszym następstwem zgonów tzw.sercowych jest palenie papierosów.

Powyżej przedstawiłem najczęstsze i najbardziej ciężkie powikłania palenia papierosów.

Papierosy również obniżają ogólną odporność, palacz łatwiej się przeziębia i takie przeziębienie dłużej trwa.

Niepokojące jest, że coraz więcej młodzieży sięga po papierosy, nie zdają oni sprawy z tego co ich czeka.

2.Mamy okres jesienno-zimowy - jakże często zapadamy na grypę. Jako internetowy lekarz zalecam szczepienia p/grypie. Oczywiście nie podam /nazwy handlowej/, która szczepionka jest najlepsza. Sami Państwo wybierzecie.

3.Alkokohol - Są dwa zasadnicze aspekty zgubnego działania alkoholu.

 - aspekt psychologiczny

Alkohol powoduje niesamowite uzależnienie porównywalne do narkotyków. Człowiek uzależniony od alkoholu często popada w depresję, uważa że wszystko wokół niego jest niekorzystne otoczenie działa na jego "niekorzyść”, ocenia rzeczywistość nierealnie, popada w kompleksy. Ciąg  niekorzystnych działań alkoholu powoduje utratę kontroli na sobą samym i dalej pije.

 - aspekt organiczny

alkohol zatruwa cały organizm: ogólnie biorąc powoduje marskość wątroby, każda  tzw setka zabija miliony komórek nerwowych, bardzo niekorzystnie działa na trzustkę. Każdy alkoholik ma cukrzycę oraz marskość wątroby. Często z marskością związane są żylaki przełyku.

Alkoholik umiera w cierpieniach spowodowanych:

  • bólami trzustki: torbiele, ropnie trzustki, 

  • krwawieniem z żylaków przełyku,

  • bólami wątroby, objawami marskości wątroby,

  • wodobrzuszem.

4.Narkotki - tak wiele o nich wiemy z prasy ,radia i telewizji, niestety wciąż za mało – na tyle mało, że nie potrafimy z nimi walczyć.

Narkotyki powodują niesamowite uzależnienie. Człowiek uzależniony jest w stanie popełnić każdy czyn w celu zdobycia finansów dla zaspokojenia głodu narkotycznego.

Już samo „spróbowanie„ narkotyku powoduje powstanie uzależnienia. Każdy narkotyk wywołuje objawy psychotyczne, które na początku zażywania wywołują przyjemne odczucia. Ta przyjemność kończy się niestety zawsze uzależnieniem, które wywołuje w psychice człowieka praktycznie nieodwracalne zmiany

Zapowiedzi:

5. Brak ruchu/otyłośc/ - wielki temat, na czasie

6. Miażdzyca - temat znany, a nieznany.

 

Proszę o pytania i sugestie: lekarz@hajnowka.com.pl

Data mod. 2002-12-09